2023 בפתח: אילו השקעות נכונות לכם השנה?

2023 בפתח: אילו השקעות נכונות לכם השנה?

שוק ההון או נדל"ן? ומה לגבי קבוצת רכישה? כל הפרטים בכתבה

בשנים האחרונות יותר ויותר ישראלים מבינים שאת הכסף שלהם מומלץ להם להשקיע, יש שיגידו שהשקעה היא אפילו הכרח כדי להגיע לרווחה כלכלית בארץ. 

נשאלת השאלה – אם להשקיע, אז במה? וכמובן, מה הסיכונים שלנו בצעד הזה?

עולם ההשקעות מציע מגוון אפשרויות, כמובן לא כל אפשרות מתאימה לכל אחד ולכן חשוב לעשות שיעורי בית

לפני שבוחרים איפה לשים את הכסף שלנו. נחלק את ההשקעות לעיקריות בניהן : אגרות חוב (אג"ח), שוק ההון, 

ונדל"ן.

אג"ח: מדובר על ניירות ערך דרכן חברות גדולות לוות כסף עם ריבית. היתרון של אגרות החוב, שבמידה והמצב בשוק יציב הן יציבות ומניבות 3-4% תשואה. החיסרון במידה ויש תנודתיות בשוק – הן, בהתאמה, פחות יציבות. 

יתרון נוסף הוא שאפשר להתאים את מועד הפרעון לפי הצורך שלך בהחזר כספי ההשקעה: לדוגמא אם ההשקעה נעשתה כדי להרוויח כסף בזמן קצר, ישנן אגרות חוב קצרות מועד אותן ניתן לפרוע בתוך פחות משנה.

שוק ההון: שוק ההון הוא זירה מצוינת לחובבי הסיכונים, אך לא לבעלי לב חלש ולמי שסובל ממתחים

התנודתיות גדולה, יש הרבה סימני שאלה ואין נקודת יציאה מוגדרת מראש – אתה יוצא מתי שאתה חושב שנכון לך לצאת. בהיסטוריה של שוק ההון אנשים הרוויחו בגדול וכמו כן, הפסידו בגדול. 

נדל"ן – הגענו לתחום החביב על הישראלים ויש לומר – בצדק. אפשרויות הרווח גדולות מאוד והעשור (כמעט שני עשורים, למעשה) האחרון מוכיחים לנו שיש מגמת עלייה מתמשכת ויפה הנותנת ביטחון ושקט נפשי ברווחיות ההשקעה. 

כשמדברים על השקעת נדל"ן, נפריד בין 2 תחומים: השקעת נדל"ן בחו"ל והשקעת נדל"ן בארץ.

השקעת נדל"ן בחו"ל – לרוב מדובר על ארה"ב, בטומי ויוון. היתרון הוא שנדרש סכום התחלתי קטן יותר כדי להשקיע בנדל"ן בחו"ל, אך ההשקעה מלוות גם בחיסרון משמעותי. קובי מSORO נד"לן משתף אותנו:

"כשאתה קונה דירה בארה"ב או ביוון, אין לך מושג מה קנית. אין לך מושג אפילו ממה הדירה עשויה. אתה בממלכת האי ודאות." קובי מוסיף, "זו השקעה שעושים רק עם גורם מקצועי שיש לך בו רמת אמון מוחלטת. לצורך העניין, אם מי שקנה לך את הדירה נעלם, אתה נתקע עם דירה, בלי שפה ובלי הבנה, הלכה ההשקעה. לכן צריך לקנות דרך חברה עם מוניטין של שנים, עם הוכחות. "

ומה לגבי ההשקעה שבה כולם מתעניינים – השקעה בנדל"ן בארץ? 

נתחיל ממושג שאנחנו נתקלים בו לא מעט – קבוצות רכישה. "כל מי שמבין ויש לו סבלנות, יכול לחזות את הכיוון הזה", אומר קובי. "המודל הזה פחות קורה כיוון וקשה לארגן קבוצת רכישה ובנוסף, עליית המחירים הקשתה."

לגבי מיקום הדירה להשקעה, מומלץ לעקוב ולראות היכן יש התפתחות עירונית : תוכניות בנייה עתידיות, הקמת מקומות עבודה וכמובן התפתחות של תחבורה ציבורית כמו קווי הרכבת הקלה. 

אז איך המקצוענים משקיעים? 

"אנחנו בסורו נדל"ן, נכנסים ברמת חוב באפיק הנדל"ן. כלומר, אנחנו מאפשרים ליזמים לבצע פרויקטים ברווחיות גבוהה, כשהחוב תופס את ההון העצמי. אנחנו נכנסים בחוב כיוון וחוב יותר בטוח, במידה וקורית תקלה בעלי החוב מקבלים את הכסף. לכן, ברמת סיכון לא גבוהה נעדיף להיכנס בחוב. בעולם המניות – אנחנו נהיה באג"ח ולא במניות. "

אולי יעניין אותך גם